Mieszkanie można sprzedać na różne sposoby, a jednym z nich jest sprzedaż samodzielna. Jak to jednak zrobić, żeby być możliwie najbardziej zadowolonym? Otóż sprzedając mieszkanie samodzielnie, trzeba przejść przez kilka etapów.

Po pierwsze – przygotowanie

Pierwszym etapem jest refleksja nad tym, czego tak naprawdę oczekujemy. Czy chcemy sprzedać mieszkanie jak najszybciej? Czy zależy nam na jak największej kwocie? Szczere odpowiedzi na tego typu pytania pozwalają na wycofanie się i udanie do profesjonalnego pośrednika, profesjonalnego skupu udziałów nieruchomości itp. – może okazać się bowiem, że akurat w naszym przypadku lepiej będzie powierzyć sprzedaż komuś innemu (np. gdy zależy nam na jak najszybszym znalezieniu nabywcy.

Zadbać o dokumentację

Jeżeli zdecydowaliśmy się na samodzielną sprzedaż mieszkania, należy zebrać wszystkie niezbędne dokumenty. To pierwsza rzecz, o którą spyta nasz potencjalny klient. Warto je też (dokładnie!) przejrzeć pod kątem samej sprzedaży – może być tak, że prawo do danego mieszkania, domu itp. obejmuje poważne konsekwencje za sprzedaż. Ważne też, aby dokładnie sprawdzić stan techniczny nieruchomości. Jeżeli bowiem w dokumentacji sprzedażowej pominiemy jakąś usterkę, a zostanie ona wykryta przez naszego klienta już po podpisaniu umowy, to właśnie my – a nie klient – będziemy pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.

Zanim zaprosimy klienta

Żeby mieszkanie cieszyło się zainteresowaniem potencjalnych nabywców, musi się dobrze prezentować. Zadbajmy więc o wyeksponowanie najlepszych jego cech, aby pierwsze wrażenie było możliwie najbardziej pozytywne i aby zachęcało klienta do pozostania w mieszkaniu jak dłużej (im dłuższy czas przebywania na terenie danego obiektu, tym większe z nim związanie). Oczywiście uprzednio trzeba wykonać też dobre fotografie – z dobrym światłem, eksponujące najlepsze obszary mieszkania itd. Jeszcze raz jednak, samodzielna sprzedaż mieszkania nie jest dla każdego, więc – jeżeli nie czujemy się na siłach, nie umiemy przygotować oferty, nie umiemy nawiązać kontaktu z klientami itd. – warto zastanowić się nad jakimś profesjonalnym pośrednikiem, odwiedzić wspomniany skup udziałów nieruchomości i/lub inne tego typu instytucje.

Jak sprzedać mieszkanie?