JAK ZADBAĆ O FILTR DPF

Filtr DPF służy do uzyskania lepszego spalanie paliwa. W wyniku tego, do otoczenia wydostaje się mniej toksycznych gazów i cząstek stałych. Regeneracja tego urządzenia odbywa się podczas jazdy samochodem. Ale jednocześnie powoduje ona często uszkodzenie filtra.

Regeneracja aktywna filtra cząstek stałych

Filtr cząstek stałych, to urządzenie stosunkowo nowe. Producenci samochodów zobowiązani są do umieszczania go w pojazdach, ze względu na przepisy dotyczące czystości spalin. Jednak ze względu na nadal niewystarczające dopracowanie tego elementu, może on jednocześnie powodować negatywne skutki dla pracy silnika. Regeneracja aktywna filtra DPF podczas jazdy samochodem, jeśli silnik nie jest nadmiernie obciążony, zachodzi średnio co 200 – 400 km. Polega ona na dodatkowym wtrysku niezupełnie spalonego paliwa. Jego część dostaje się do oleju silnikowego, przez co staje się on rzadszy i zmniejszają się jego właściwości smarne. Może to spowodować uszkodzenie silnika. Objaw ten można zauważyć po zwiększaniu się ilości oleju. Innym przejawem tego, że filtr cząstek stałych nie jest w dobrym stanie jest spadek mocy silnika. Trudno osiągnąć wcześniejszą prędkość maksymalną i odpowiednie przyspieszenie. Szczególnie przy niskich obrotach reakcja na wciśnięcie pedału gazu jest dłuższa.

Jak uniknąć uszkodzeń filtra

Główną zasadą jest ograniczanie sytuacji, w których najczęściej dochodzi do gromadzenia się sadzy. Lepiej więc, przy niskich obrotach ok. 1500 obr./min, starać się nie dodawać zbytnio gazu. Nie jest też wskazane używania samochodu do przebywania krótkich dystansów. Dobrze jest też jest często wymieniać olej – co 10 – 12 tys.km. Należy również zadbać o to, aby tankowane paliwo było dobrej jakości – najlepiej zaopatrywać się w nie na firmowych stacjach. Ponadto, jazda samochodem przez co najmniej 15 – 30 minut z prędkością obrotową około 3000 obr./min, na 3 i 4 biegu wymusza tzw. regenerację pasywną oczyszczającą filtr. Żeby nie doprowadzić do uszkodzeń filtra cząstek trwałych, trzeba stale utrzymywać samochód w dobrym stanie technicznym.

Na podstawie: DPF ECO Serwis Dziękuję za cenne rady.

Jak zadbać o filtr DPF