Ciągłe nowinki technologiczne to jeden z atrybutów XXI wieku. Dziś nikt nie wyobraża sobie bez nich życia. Używamy ich na każdym kroku: w domu, w pracy, w metrze, w tramwaju. Zapewniają one przede wszystkim niesamowitą wygodę, ale mądrze używane mogą także sprzyjać ochronie środowiska.

Czy technologia sprzyja ekologii?

W mediach pojawiają się głosy, które protestują jakoby ochrona środowiska mogła iść w parze z kwestiami ekologicznymi. Sceptycy przedstawiają następującą argumentację. Jeśli chcemy wyprodukować urządzenia elektroniczne, to musimy wykorzystać wiele nieekologicznych materiałów, pochodnych ropy oraz plastiku. Co więcej, telefony komórkowe czy laptopy potrzebują prądu, aby działać. Ten aspekt również stoi w sprzeczności z ochroną środowiska. Jak więc wykorzystywać technologię w ekologiczny sposób? Albo jak oczyszczanie ziemi może być proekologiczne?

Przykłady wykorzystania technologii do celów ekologicznych

W opozycji do sceptyków stoi przede wszystkim następujący argument – urządzenia elektroniczne można poddać recyklingowi, w następstwie którego możliwe staje się odzyskanie metali szlachetnych oraz przetworzenie niektórych elementów. Co więcej, wyprodukowanie takich urządzeń może przyczynić się do monitorowania środowiska, a w konsekwencji do ograniczenia negatywnego wpływy człowieka na przyrodę. Dzięki technologii możliwa staje się także telekomunikacja oraz prowadzenie biznesu ze swojego własnego mieszkania. Skutkiem takiego stanu rzeczy jest niskie zapotrzebowanie na transport, a w konsekwencji zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery. Kolejnym przykładem jest monitoring środowiska pracowniczego. Nowoczesna technologia pozwala chociażby badać i zliczać ilość wykorzystanych kartek podczas drukowania przed danego pracownika. Dzięki takiej kontroli każdy wydruk zostaje zarejestrowany w systemie, w konsekwencji czego każdy zwraca uwagę na to, w jaki sposób wykorzystuje firmową drukarkę, a liczba niepotrzebnych wydruków gwałtownie spada. Podobną tendencję możemy także zobaczyć w przypadku zużycia prądu. Wiele maszyn dzięki rozwijającej się technologii nie potrzebuje dużej ilości energii do wykonywania określonych procesów, co sprzyja ochronie środowiska.

Pomoc merytoryczna: https://promea.pl/oferta/monitoring-srodowiska

IT wspomaga ekologię